Silas Holst är fenomenal som Drag show queen Lola.
Han smälter verkligen in i rollen som Loa och rör sin vant i de högklackade skorna. Han har en fantastiskt röst som gör att det blixtrar till varje gång Lola står på scen. Lolas/Silassista nummer är en showstopper av rang. Dessutom är han lika snygg som Krister Lindarw när han förvandlas till Lola.
En annan stor delav fundamentet i Kinky Boots är Lee Proud . Han har tidigare varit koreograf för Spelman på taket och Oliver. Hans bländande skicklighet syns främstdå hela ensemblen lyfter taket i flera medryckandedansnummer. Slutnumret när alla medverkande kommer ut på scenen i röda lackstövlar och genomför ett strålande dansnummer, kommer jag att minnas länge.
Scenografen Paul Farnsworth skapar en snygg och effektiv scenbild. Han har vanan inne då han även stod bakom Spelman på taket och Oliver.
Cindy Laupers medryckande musik och skådespelarnas genuina spelglädje görKinky Boots till ettefterlängtat helaftonsnöje .